Skip to main content

Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży auta do skupu?

Najprostsza sprzedaż samochodu to sprzedaż do skupu aut. Wiele firm oferuje darmową wycenę auta i płatność gotówką od ręki. Taka sprzedaż nie zawsze jednak zadowala finansowo właściciela danego pojazdu. Jeżeli jednak chcemy szybko pozbyć się samochodu prywatnego lub firmowego to sprzedaż do skupu samochodów będzie najprostszym rozwiązaniem.

SZYBKA SPRZEDAŻ

Rynek motoryzacyjny w Polsce jest bardzo nasycony. Szybka sprzedaż samochodu nie zawsze jest możliwa, dlatego istnieją firmy, które oferują skup samochodów od ręki. Transakcje są jak najbardziej bezpieczne i szybko przebiegają. Takie firmy skupują samochody na własny rachunek. Oznacza to, że sprzedając firmie samochód sprzedajemy tak jakbyśmy sprzedawali pojazd osobie prywatnej. Podpisujemy z przedstawicielem firmy standardową umowę kupna i sprzedaży.

Płatność dokonywana jest od ręki i to w formie gotówki lub przelewu na konto. Sprzedaż samochodu firmowego odbywa się na podstawie faktury VAT i zapłata musi być dokonana tylko na konto, natomiast sprzedaż samochodu prywatnego odbywa się na podstawie wspomnianej już umowy sprzedaży i pieniądze właściciel może otrzymać na rękę w formie gotówki.

sprzedaż samochodu do skupu

JAKIE FORMALNOŚCI?

W przypadku sprzedaży samochodu prywatnego, przy sprzedaży może być właściciel lub ktoś z członków jego rodziny z podpisanym przez właściciela pełnomocnictwem. Wzór takiego pełnomocnictwa można pobrać tutaj https://www.rpo.gov.pl/pliki/13355153470.doc. Obok umowy potrzebne są dokumenty samochodu, dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jeżeli taka istnieje.

W przypadku gdy sprzedaż dotyczy samochodu firmowego, dopiero co wykupionego z leasingu to należy posiadać następujące potrzebne dokumenty:

  • oryginał faktury wykupu samochodu z leasingu,
  • dokumenty poświadczające zakończenie leasingu,
  • potwierdzenie przelewu za fakturę sprzedaży samochodu,
  • inne potrzebne dokumenty, które posiadamy z firmy leasingowej.

Standardowo przy sprzedaży bez względu na to czy samochodu prywatnego czy firmowego posiadać należy:

  1. dowód rejestracyjny,
  2. polisę OC,
  3. komplet kluczyków do pojazdu.

Dobrze też jest nowemu właścicielowi pojazdu przekazać książkę serwisową z wpisanymi naprawami, instrukcję obsługi i różnego rodzaju kopie faktur za wykonane naprawy.

Jak zatem widać większy komplet dokumentacji jest potrzebny przy sprzedaży samochodu firmowego niż prywatnego.

DOKUMENTY PRZYGOTOWANE I DOSTARCZONE - JAK WYGLĄDA SPRZEDAŻ?

Sprzedaż samochodu do skupu jest prosta i bardzo szybka. Zgłaszając się do takiej firmy otrzymujemy od niej formularz sprzeadaży pojazdu do wypełnienia. W formularzu podajemy podstawowe dane samochodu i załączamy zdjęcia. Po przesłaniu formularza firma wycenia nasz pojazd. Pracownicy dobrych skupów samochodów jeżdżą do klientów i sami osobiście odbierają pojazdy.

Sprzedaż samochodu przez skup aut używanych to sprzedaż łatwa, która przebiega ekspresowo. Dając samemu ogłoszenie, musimy sami przygotować samochód do sprzedaży i zmierzyć się z całą rzeszą uciążliwych klientów, którzy zawsze szukają sposobu by samochód kupić jak najtaniej.

ZDECYDOWANA PRZEWAGA KORZYŚCI ZE SPRZEDAŻY DO SKUPU

Decydując się więc na sprzedaż samochodu do firmy, która zajmuje się profesjonalnie skupem samochodów, zyskujemy wiele korzyści. Osoby sprzedające w taki sposób samochód nie muszą niczym się martwić. Pojazdu nie myją, nie czyszczą i nie odkurzają, nie dokonują w nim także szybkich napraw. Szczera i uczciwa sprzedaż samochodu do skupu powoduje, że pojazdu pozbywamy się szybko, nikt nam nie marudzi i nie obniża wartości konkretnego auta. Cała transakcja nie trwa też długo, jest konkretna, treściwa i zawsze dobrze się kończy dla obu stron. Oszczędzamy więc nasz cenny czas i nerwy w przypadku wybrednych i niezdecydowanych "oglądaczy".

Bardzo ważna też jest sprawa rękojmi, dzięki odpowiednim umowom osoby, które takim firmom sprzedały samochód nie muszą obawiać się, że samochód sprzedany do nich wróci. Ponadto firmy kupujące samochody do skupu rzetelnie go wyceniają i od ręki płacą pieniądze. Pracownicy firm skupujących auta są osobami profesjonalnymi i doskonale zdają sobie sprawę, że samochody używane mogą mieć swoje wady.