Skip to main content

Jak zadbać o lakier w aucie? Idealna powłoka lakiernicza

Posiadanie samochodu wiąże się nie tylko z dbaniem o aspekty mechaniczne, typu serwisowanie silnika, układów: hamulcowego, kierowniczego, klimatyzacji czy zawieszenia. Niezależnie od tego czy pojazd jest nowy, prosto z salonu czy jest to auto używane, kilkunastoletnie, musimy wiedzieć jak dbać o lakier. Za kilka lat sami możemy chcieć odsprzedać komuś naszą "zabawkę", a kupujący najczęściej pierwszą rzeczą, którą widzą to lakier, karoseria i jej ewentualne niedoskonałości.

Konserwacja lakieru w nowych autach

Decydując się zatem na kredyt czy leasing na samochód z salonu powinniśmy niezwłocznie zainwestować w coś co utrzyma samochód w idealnej kondycji - przynajmniej z wierzchu. Konserwacja lakieru może zacząć się od udania się do serwisu auto detailingowego. Specjaliści na pewno odpowiednio doradzą jaką metodę zabezpieczenia powłoki zastosować.

lakier w nowym bmw

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku nowego auta będzie użycie drogiej powłoki ceramicznej, która działa hydrofobowo, co ułatwia spłukiwanie brudu, a sama powłoka chroni przed delikatnymi zarysowaniami. Drugim popularnym sposobem jest oklejenie karoserii wytrzymałą, przezroczystą folią, która dzięki temu, że jest zdecydowanie grubsza, lepiej chroni nasz lakier, a jak nam się coś odwidzi wystarczy ją po prostu zerwać.

Konserwacja lakieru w autach starszych

Co w przypadku samochodów nagryzionych zębem czasu? Kilkunastoletnie pojazdy, zwłaszcza te użytkowane w mieście, posiadają dużo rys, przetarć czy przebarwień. Jesteśmy w stanie to wszystko naprawić poprzez usuwanie rys. O ile oczywiście nie są zbyt głębokie. Na ogół jeśli uszkodzona jest tylko 1. warstwa lakieru, tzw. klar, jesteśmy w stanie to wypolerować nawet w domowych warunkach przy użyciu pasty polerskiej i delikatnej ściereczki.

lakier w aucie mercedes

Jeśli do poprawy jest cały samochód warto udać się do firmy, która wykonuje polerowanie przy użyciu specjalnych maszyn polerskich i wysokowydajnych past. Często usługa kosztuje około czterysta złotych plus ewentualne zabezpieczenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać niesamowitą głębię, a późniejsza konserwacja lakieru pozwoli nam się nim cieszyć przez wiele kolejnych miesięcy.