Skip to main content

Jak kupić samochód używany? Poradnik na co zwrócić uwagę kupując auto

Zakup samochodu jest poważnym przedsięwzięciem, które wymaga wydania większej ilości gotówki. Jeżeli decydujemy się na odkupienie używanego auta, musimy wziąć pod uwagę to, że sprzedawca może przed nami ukryć istotne wady pojazdu. Ich naprawa może nas przyprawić o zawrót głowy, dlatego powinniśmy podjąć wszelkie środki ostrożności podczas oględzin samochodu. Może nam on się niezmiernie podobać, jednak do sprawy zakupu powinniśmy podejść z zimną krwią. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się stworzenie listy rzeczy, które najbezpieczniej sprawdzić, aby mieć pewność, że zakupiony pojazd nie posiada żadnych ukrytych wad.

Zakup używanego samochodu to poważny krok. Po pierwsze wiąże się z wydaniem sporej kwoty, po drugie zawsze istnieje ryzyko, że sprzedający będzie próbował ukryć istotne wady pojazdu. Kupując używany samochód mimowolnie ulegamy związanym z tym wydarzeniem emocjom, które potrafią nami pokierować, a w tedy zapominamy o ostrożności. Przygotowując się do zakupu warto zawczasu przygotować sobie listę rzeczy, które należy sprawdzić. Odznaczanie na niej kolejnych punktów pomoże zachować ostrożność i uniknąć typowych błędów. Dzięki temu po zakupie uda nam się cieszyć nowym autem, zamiast spędzać czas w urzędach lub warsztatach samochodowych.

Lista rzeczy do sprawdzenia przed kupieniem używanego samochodu

Sprawdź czy pojazd posiada wszelkie potrzebne dokumenty

To w zasadzie pierwszy element, który musimy sprawdzić po wybraniu samochodu w autokomisie, a także u prywatnego sprzedawcy samochodu. Najważniejszy jest dowód rejestracyjny pojazdu i widniejące w nim wpisy informujące o ważnym przeglądzie technicznym. Bez tego niemożliwe będzie wykonanie jazdy próbnej, ani powrót zakupionym pojazdem do domu. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić jest fakt wykupienia polisy OC. Jej ewentualny brak również uniemożliwia przemieszczanie się samochodem. Jeśli auto zostało zarejestrowane po raz pierwszy po roku 1999 powinno posiadać również kartę pojazdu. Weryfikując dokumenty sprawdzamy, czy numer VIN pojazdu wymieniony w nich zgadza się z numerami umieszczonymi na samochodzie. Interesuje nas również, czy sprzedająca nam pojazd osoba to właściciel pojazdu figurujący w dokumentach auta.

Zwróć uwagę na karoserię używanych samochodów

Dokonując oględzin auta staramy się nie zwracać uwagi na świeżo umyty i nabłyszczony lakier. To przeważnie zabieg mający na celu wywołanie dobrego pierwszego wrażenia i odwrócenie naszej uwagi od bardziej istotnych kwestii. Powinny nas zainteresować uszkodzenia karoserii i powłok lakierniczych. Szukajmy miejsc świadczących o poważnych stłuczkach. Jeśli nie dysponujemy miernikiem grubości lakieru, warto zwrócić uwagę na stan uszczelek przy oknach pojazdu. Naprawione drzwi na pierwszy rzut oka będą wyglądały dobrze, demontowana i montowana ponownie uszczelka wokół okna już niekoniecznie. Jeśli jej powierzchnia jest pofałdowana to z dużym prawdopodobieństwem możemy domyślać się, że takie drzwi były poważnie naprawiane.

Uszkodzona karoseria powypadkowego używanego smaochodu

Symetria elementów i rdza na częściach zewnętrznych

Oglądając auto warto zwrócić również uwagę na symetrię i spasowanie poszczególnych elementów karoserii. Szczeliny po obu stronach maski powinny być identyczne. Zwróćmy także uwagę na to czy działają wszystkie światła, a także na to czy wszystkie drzwi otwierają się i zamykają bez problemu. Szukajmy również skupisk rdzy. Jej obecność nigdy nie jest dobrym sygnałem, jednak niektóre jej ślady będzie łatwo usunąć, inne z kolei wiązać się będą z poważnym wydatkiem. Oceniamy również stan opon. Interesuje nas głębokość bieżnika oraz stan samej gumy – nie powinna być spękana.

Co powinno nas zainteresować we wnętrzu używanego samochodu?

Dokonując oględzin wnętrza pojazdu musimy skrupulatnie sprawdzić działanie wszystkich guzików i pokręteł. Sprawdzamy działanie zamków, szyb, radia, klimatyzacji, dmuchawy oraz klaksonu. Nie zapomnijmy o włącznikach światła - również awaryjnego oraz kierunkowskazów. Działanie klaksonu a także wszystkich pasów bezpieczeństwa jest również bardzo ważne, więc na to również powinniśmy zwrócić uwagę. Pamiętajmy o sprawdzeniu działania sterowania lusterkami, a także dźwigni odpowiedzialnych za ustawienia foteli. Obserwując wnętrze pojazdu sprawdźmy stan zużycia elementów takich jaki kierownica i pedały. Porównajmy ich stan ze wskazaniem licznika kilometrów. Jeśli ich zużycie wygląda na dużo większe w porównaniu ze stanem licznika w aucie, mogło dojść do manipulacji przy pokazywanym stanie przejechanych kilometrów.

Wnętrze używanego samochodu i przekręcony licznik

Na co zwrócić uwagę pod maską używanego samochodu?

Zanim jeszcze odpalimy auto warto sprawdzić kilka elementów pod jego maską. Powinien nas zinteresować poziom oleju na bagnecie kontroli oraz jego stan. Czarny i gęsty olej świadczy o tym, że dawno nikt go nei wymieniał. Zbyt niski stan oleju może świadczyć albo o wycieku, albo o tym, że olej jest spalany przez silnik. Obie te opcje nie najlepiej świadczą o stanie silnika. Sprawdźmy również poziom i stan płynu chłodniczego. Poziom powinien być wysoki (bliżej maksymalnej ilości). Jeśli chodzi o kolor płynu, to naszą czujność powinien wzbudzić na przykład rdzawy kolor, który może świadczyć o korozji wewnątrz układu chłodniczego.

Sprawdź ślady po wyciekach różnych płynów

Oglądany przez nas silnik nie powinien być przesadnie czysty. Dokładne mycie silnika może świadczyć o chęci ukrycia usterek takich jak wycieki płynów eksploatacyjnych. Dodatkowo wykonany nieprofesjonalnie może spowodować jego awarię, a także szybkie pojawienie się rdzy. Silnik warto zatem obejrzeć dwa razy, raz przed, a drugi raz po jeździe próbnej, w tedy sprawdzamy czy silnik jest zimny. Wiele usterek przestaje być widoczna przy rozgrzanym silniku. Jeśli silnik jest wyczuwalnie ciepły warto poczekać aż ostygnie przed przystąpieniem do jego uruchomienia.

Wycieki z silnika używanego samochodu

Jak powinien pracować uruchomiony silnik używanego samochodu?

Silnik powinien się uruchomić sprawnie tuż po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Powinien pracować równomiernie na niskich obrotach oraz bez problemu wchodzić na wyższe obroty. Z rury wydechowej nie powinno się wydostawać zbyt wiele dymu, nadmierne dymienie może być oznaką poważnej awarii.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy testowej?

I wreszcie długo wyczekiwany moment, czyli jazda próbna. Podczas niej sprawdzamy działanie zawieszenia – czy nie wydaje na nierównościach drogi podejrzanych dźwięków. Sprawdzamy działanie hamulców, systemu ABS, skrzyni biegów oraz pedałów sterujących. Zwróćmy także uwagę na poprawność działania systemu kierowniczego i przekazania napędu ruszając w przód i w tył na skręconych kołach.

Jazda próbna używanym samochodem

Kontrola stanu samochodu w stacji diagnostycznej przed zakupem

Wymienione zabiegi to tylko podstawowy przegląd pojazdu. Wiele usterek można zweryfikować na niezależnej stacji diagnostycznej i warto ze sprzedającym negocjować takie posunięcie. Jeśli będzie się upierał, że jest to kiepski pomysł, powinno być to dla nas poważnym sygnałem ostrzegawczym.