Skip to main content

Czy ceny aut używanych spadną w 2023 roku?

Zwykle cena samochodu spada w trakcie jego użytkowania. Obecna sytuacja jest jednak wyjątkiem od tej reguły. Przerwanie łańcuchów logistycznych, wywołane pandemią, ograniczyło produkcję nowych wozów i ich dostępność, a w rezultacie wpłynęło na wzrost ich wartości rynkowej. Jednocześnie rozpędzająca się inflacja spowodowała, że sprzedawcy pojazdów z drugiej ręki również niechętnie godzili się na obniżenie ceny. Czy tendencje te utrzymają się w roku 2023?

skup samochodów

W jaki sposób wojna i pandemia wpływają na ceny samochodów używanych?

Europejski przemysł samochodowy w dalszym ciągu boryka się z problemami, wywołanymi niską dostępnością niektórych podzespołów. Łańcuchy dostaw, które ucierpiały w trakcie epidemii COVID-19, nie odzyskały pełnej funkcjonalności. Jednocześnie ograniczeniu uległa produkcja wielu części, dostarczanych przez fabryki zlokalizowane na Ukrainie. Rezultatem jest mniejsza dostępność nowych samochodów, co przekłada się na ich wyższe ceny. W efekcie obecnie wielu zachodnioeuropejskich konsumentów odkłada moment wymiany auta. Sprzedaż użytkowanego przez nich do tej pory pojazdu nie wchodzi w takiej sytuacji w grę, a liczba samochodów, dostępnych na rynku wtórnym, znacząco się obniża. Rezultatem jest wzrost ich wartości rynkowej.

Jak obecnie wygląda polski rynek samochodów używanych?

Nasz rynek pojazdów z drugiej ręki opiera się przede wszystkim na niewielkich podmiotach, importujących samochody używane z krajów Europy Zachodniej. Opisana wyżej sytuacja wpłynęła na ograniczenie skali ich działania: spadek ilości wozów, dostępnych za granicą, spowodował, że firmy te nie były w stanie dostarczyć polskim nabywcom tak dużej  liczby pojazdów, jak w latach ubiegłych. Jednocześnie zmniejszenie importu odczuł każdy praktycznie skup samochodów, gdyż wiele osób zrezygnowało w tej sytuacji z wymiany auta i odsprzedaży dotychczas używanego pojazdu. W rezultacie na całym rynku można było odczuć poważne niedobory i wzrost cen.

skup samochodów używanych

Jak w najbliższych miesiącach może kształtować się sytuacja na rynku pojazdów z drugiej ręki?

Na nasz rynek samochodów używanych wpływ będzie miał w najbliższym czasie przede wszystkim stan polskiej gospodarki. Wysoka wciąż inflacja jest obecnie dla wielu osób zachętą do ustalania wygórowanych cen - dotyczy to przede wszystkim ofert sprzedaży w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Efektem tego jest presja na wzrost wartości samochodów z drugiej ręki. Decydujące znaczenie może mieć jednak polityka banków. Spora część transakcji na rynku motoryzacyjnym odbywa się w oparciu o zapewniane przez nie finansowanie. Obecnie mamy do czynienia z jego poważnym ograniczeniem, co może wpłynąć na zmniejszenie zainteresowania zakupem pojazdów używanych, a w rezultacie - doprowadzić do spadku ich wartości rynkowej.